Historie plemene

Existence Portugalského vodního psa podél Algarve na pobřeží Portugalska lze vysledovat již ve velmi vzdálených časech.. Existují důkazy, které naznačují, že v předkřesťanských dobách, byl "vodní pes" považován za téměř za posvátného, a byly vyměřeny přísné tresty pro ty, kteří "vodního psa" zabili.. První písemný popis Portugalského vodního psa se datuje k roku 1297, a popisuje příběh o umírajícím námořníkovi, který byl z moře zachráněn psem, který měl "černou hrubou srst, ostřihanou od prvního žebra a chomáč chlupů na špičce ocasu ".

Vzhledem k historickému střihu , který se stále použitívá, některé zprávy popisují plemeno jako "pes Lev".

Říká se, že pudl, Kerry Blue Terrier, a irský vodní španěl jsou možní předci "vodního psa".

V minulosti toto plemeno existovalo všude podél pobřeží Portugalska. Tento vyvážený pracovní pes byl ceněný rybáři jako společník a hlídací pes. Žil na rybářských člunech, naháněl ryby do sítí, podával ztracené náčiní nebo potrhané sítě, pracoval také jako kurýr, který nosil zprávy z lodi na loď, nebo z lodí na břeh.

Pro tyto úkoly bylo, nutné , aby psi byli vynikající plavci a dokonce byli schopni se i potápět . Jak je uvedeno v standardu plemene, tento pes je výjimečné inteligence , loajální společník , který vždy oddaně slouží svému pánu.

V Portugalsku je plemeno nazýváno Cão de Agua . "Cão" znamená "pes", "de Agua" "vody". V jeho rodné zemi, je pes také známý jako Portugalský rybářský pes..

Cão de Agua de Pelo Ondulado je název pro dlouhosrstá variantu, a Cão de Água de Pelo Encaracolado je název pro kudrnaté variantu. svůj text...

V roce 1930, se Vasco Bensaude, bohatý portugalský obchodník , milovník psů, setkal s Portugalským vodním psem . Když se seznámil s tím co tito psi dokáží , a ačkoli už bylo jen pár psů stále pracují na lodích rybářů, získal psa jménem "Leao". "Leao" (1931-1942), který byl zakládajícím otcem moderního plemene a podle kterého byl založen původní standard plemene. První vrh se narodil 1. května 1937, v Algarbiorum Kennels. Asi po 30 letech byl Portugalský vodní pes dovezen do Ameriky. Zásluhy o objevení PVP pro Spojené státy mají Deyanne a Herbert Miller j. Jejich první dovezený Portugalský vodní pes se narodil 12.7.1968,a byl potomek psa Leao . Pojmenována byla Renascenca to Al Gharb a do USA dorazila 12. září 1968. Byla také známá jako "Chenze" a je fenkou základatelkou Farmion Kennels. "Chenze" se dožila 15 let.Vůbec první PVP , který vyhrát Best in Show byl Ch.. Charlie de Alvalade, 30. června, 1984. Byl hnědý, kudrnatý, narodil se dne 16. května 1978 a byl dovezen do Spojených států z Portugalska Deyanne a Herbert Miller, Jr. Byl to první americký Champion. V USA rostla popularita tohoto plemene a zvyšoval se počet chovaných psů . V roce 1990 počet registrovaných psů činil 601 , 649 v roce 1991, 803 v roce 1992, 826 v roce 1993, 792 v roce 1994, a 919 v roce 1995.

Čerpáno a volně přeloženo ze stránek Portuguese Water Dog Club of America